گفتگو با کارگردان مستند سرچشمه انقلاب
کارگردان مستند سرچشمه انقلاب:
گفتگو با کارگردان مستند سرچشمه انقلاب
کارگردان مستند سرچشمه انقلاب به بیان مطالبی درباره نحوه ساخت و اهداف این مستند که در ایام بزرگداشت شهدای هفتم تیر پخش شد پرداخت.
سه‌شنبه 19 تير 1397
تعداد بازدید: 226 مرتبه
به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی پیام ابراهیم پور کارگردان مستند سرچشمه انقلاب با اشاره به این مطلب که قطعا دیده اید بعضی اتفاقات و بعضی مُدهای امروزی به چند نسل قبل برمی گردد گفت: در رسانه نیز این اتفاق در حال رخ دادن است، یعنی مردم دلشان برای دهه های اول انقلاب تنگ شده است و این مستند و امثال آن می تواند پاسخی به آن علاقه مندی باشد به شرط اینکه خوش ساخت و خوش فرم تهیه شود.

ابراهیم پور با بیان اینکه به دنبال این بودیم که ارزش های قدیمی این مملکت را به معنای واقعی دوباره زنده کنیم افزود: یک سری از ارزش ها فراموش شده یا بسیار کمرنگ تر از قدیم به آن اهمیت داده می شود. افراد دهه امروز خیلی از مسائل انقلاب را نمی دانند و ما اصرار داریم که این افراد را انقلابی بار بیاوریم. در شرایطی که انقلاب اسلامی ایران صدایی منحصر به فرد از خود در جهان نشان داده است، پرداختن به موضوعاتی چون شهید بهشتی و یاران و تفکرات این بزرگواران که در مستند سرچشمه انقلاب نیز به دنبال عنوان کردن آن بودیم، کمکی است تا تفکر انقلابی و انسان های انقلابی را بار بیاورد.ارائه مفاهیم ارزشی سال های اول انقلاب با فرم امروزی در مستند سرچشمه انقلاب

وی افزود: ما باید مفاهیم دهه 50 و سال های انقلاب را با فرم امروزی به مخاطب ارائه کنیم و این همخوانی فرم و مضمون کار ساده ای نیست.

کارگردان مستند سرچشمه انقلاب به همزمانی پخش این مستند با برنامه 2018 که ویژه جام جهانی است اشاره کرد و گفت: اینکه به محض پایان پخش این مستند برنامه جام جهانی شروع می شد یک اتفاق خوب برای ما بود تا مستند بیشتر دیده شود. نیم نگاهی که یک جوان به این برنامه انداخته باشد برای ما ارزشمند است حتی اگر برای برنامه دیگری مانند نگاه به فوتبال با این مستند مواجه شده باشد و جا دارد از مدیران شبکه سوم سیما تشکر کنم که در این جدول متراکم پخش، توانستند به مستند بها دهند.

می خواستیم معادل امروزی شهدای هفتم تیر را در مستند داشته باشیم اما نشد!

وی در ارتباط با روند ساخت این مستند گفت: ابتدا برای ساخت این مستند قصد داشتیم که معادل شهدای هفتم تیر، مسئولان امروزی را روی صندلی بنشانیم، یعنی وزیر راه امروزی بیاید جای شهید موسی کلانتری وزیر راه وقت بنشیند و گفتگو کنیم اما عده ای نیامدند و این ایده محقق نشد.

کارگردان مستند سرچشمه انقلاب افزود: افرادی که برای گفتگو معین شدند، انتخاب شده از لیستی خاص نبودند بلکه عده ای به دعوت ما لبیک گفتند که 10 نفر بودند و 7 نفر را انتخاب کردیم و پخش شد. برای بنده جالب بود و فکر می کردم این افراد مشتری مجموعه سرچشمه هستند و رفت و آمد دارند اما اینطور نبود و برخی اولین بار بود که به این محل پا می گذاشتند. برخی نیز این حضور را برای خود تذکر می دانستند و می گفتند باید در این محل حضور پیدا کنیم.

هدف از ساخت این مستند این بود که افراد نسبت خود با شهید بهشتی را بررسی کنند

ابراهیم پور تاکید کرد: بازخوانی یک قصه تاریخی منظرهای مختلفی دارد و هدف بنده از ساخت این مستند این بود که افراد بیایند و نسبت خود با شهید بهشتی را مورد بررسی قرار دهند. این افراد وقتی در این فضاها قرار می گرفتند در جریان این هدف ما قرار می گرفتند بدون اینکه ما این مطلب را بیان کنیم و بعضا خود مهمانان نیز به صراحت چیزی در این ارتباط نمی گفتند.

کارگردان مستند سرچشمه انقلاب گفت: سوژه های ما در این گفتگو با اشاره به مناظره های اول انقلاب که بین شهید بهشتی و مارکسیست ها انجام میشد اعتراف می کردند که در ارتباط گیری با نسل امروزی دچار مشکل هستیم و ارتباط ما با مخالفین و معترضین آنچنان که باید باشد نیست و اینجا نقش رسانه هم مهم است.مستند سرچشمه انقلاب حذفیات ندارد

وی ادامه داد: مستند سرچشمه انقلاب، مستندی روایتی است و ما حذفیات به معنای ممیزی نداشتیم و از این لحاظ این مستند به مخاطب این اطمینان را می دهد که مطلبی زیر تیغ نرفته است و از این بابت از مدیران مجموعه سرچشمه و شبکه سوم سیما نیز تشکر می کنم.

کارگردان مستند سرچشمه انقلاب با بیان اینکه محور این مستند با مرکزیت ابعاد شخصیتی شهید بهشتی است و اصلا نمی خواستیم به واقعه انفجار دفتر حزب بپردازیم و عقیده بنده این است که حادثه انفجار یک حاشیه است که بیشتر از متن در حال بلد شدن است افزود: بزرگترین دغدغه ما در این مستند این بود که آیا مدل شهید بهشتی امروز جواب می دهد یا نه. جواب بنده مثبت است، یعنی وقتی شهید بهشتی در آن شرایط کشور آلمان با آن فرهنگ و رسوم چندین سال زندگی می کند و به فعالیت های مختلف می پردازد پس برای مثال مساله حجاب را حل کرده یا اینکه شهید بهشتی با سرسخت ترین مخالفان نظام اسلامی مناظره می کرده، پس موضوع گفتمان انقلاب اسلامی را حل کرده، ایشان انجمن های اسلامی خارج از کشور را پایه گذاری کرده پس موضوع صدور انقلاب را حل کردهف ید طولایی در تدوین و تبیین قانون اساسی داشته پس خیلی از مسائلی که امروز درباره قانون اساسی مطرح است را حل کرده، اشراف بسیار خوبی روی متمم قانون اساسی و موضوع ولایت فقیه داشته پس سوال یک سری روشنفکر درباره ولایت فقیه اکتسابی یا انتسابی را پاسخ داده و از این نمونه ها بسیار است.
ابراهیم پور در همین ارتباط گفت: ما باید مدل شهید بهشتی را برای زندگی خود بروز می کردیم و نکردیم و احساس می کنم عزمی دوباره برای این کار بوجود آمده است.

وی با اشاره به واکنش ها به این مستند گفت: به نظرم هنوز کورسویی وجود دارد که این موضوعات با استقبال خوب، حتی در قشر جوان مواجه شود و امیدوارم این اتفاق بیش از گذشته رخ بدهد.

مستند سرچشمه انقلاب به کارگردانی پیام ابراهیم پور و تهییه کنندگی بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) با موضوع شهید بهشتی و شهدای هفتم تیر از روز چهارشنبه ۶ تیر به مدت یک هفته حدود ساعت ۱۵:۳۰ از شبکه سه سیما پخش شد.